Wśród rzeczy, które bez wątpienia najbardziej kochamy w życiu są rośliny i zwierzęta. Niestety, zła wiadomość jest taka, że wiele popularnych roślin nie jest bezpiecznych dla kotów i psów. Niektóre rośliny mogą być toksyczne dla zwierząt domowych po spożyciu, czasami powodując drgawki lub bardziej poważne konsekwencje. Nawet grzecznym zwierzętom może się zdarzyć w pewnym momencie, że ugryzą roślinę doniczkową – więc z uwagi na dobro naszych mniejszych przyjaciół – powinniśmy wiedzieć jak wybrać te, które im nie zaszkodzą. Zdecydowanie uważamy, że zieleń w Twoim domu jest niezwykle ważna, z uwagi na właściwości oczyszczające powietrze i poprawę nastroju każdego, kto przebywa wśród roślin. Jednocześnie dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność, że wybrane kwiaty doniczkowe nie zaszkodzą Waszym pupilom polecamy 20 naszych ulubionych, nietoksycznych roślin, które są bezpieczne dla kotów i psów.
1. Kalatea (Calathea)
2. Gloksynia (Gloxinia)
3. Sępolia (Saintpaulia)
4. Palma Areka (Dypsis Lutescens)
5. Soleirolia rozesłana (Soleirolia soleirolii)
6. Zielistka (Chlorophytum)
7. Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)
8. Storczykowate (Orchidaceae)
9. Fitonia Białożyłkowa (Fittonia albivenis)
10. Haworsja (Hawrothia)
11. Banan (Musa)
12. Pilea błyszcząca (Pilea involucrata)
13. Gynura pomarańczowa (Gynura aurantiaca)
14. Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula)
15. Bromeliowate (Bromeliaceae)
16. Bokarnea odgięta (Beaucarnea recurvata)
17. Nefrolepis (Nephrolepis)
18. Płaskla (Platycerium)
19. Zioła (Herbae)
20. Maranta leuconeura
Jeśli zastanawiasz się, czy posiadana już przez Ciebie roślina jest bezpieczną dla zwierząt w Twoim domu poniżej przedstawiamy listę roślin, których należy unikać (w tym rośliny wewnętrzne i zewnętrzne):
1. Lilia (Lilium)
Rośliny wysoce toksyczne dla kotów. Nawet spożycie bardzo małych ilości rośliny może spowodować poważne uszkodzenie nerek.
2. Konopie siewne (Cannabis sativa)
Spożycie Konopii przez zwierzęta może powodować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego i problemy z koordynacją, a także wymioty, biegunkę, ślinotok, przyspieszenie akcji serca, a nawet drgawki i śpiączkę.
3. Sagowiec Odwinięty (Cycas Revoluta)
Wszystkie części Cycas Revoluta są trujące, ale nasiona lub „orzechy” zawierają największą ilość toksyn. Spożycie tylko jednego lub dwóch nasion może spowodować bardzo poważne skutki, takie jak wymioty, biegunka, depresja, drgawki i niewydolność wątroby.
4. Tulipan (Tulipa) i Nazyz (Narcissus)
Części bulw Tulipanów i Narcyzów zawierają toksyny, które mogą powodować intensywne podrażnienie przewodu pokarmowego, ślinotok, utratę apetytu, depresję ośrodkowego układu nerwowego, drgawki i zaburzenia pracy serca.
5. Oleander pospolity (Nerium oleander)
Wszystkie części oleandera są uważane za toksyczne, ponieważ zawierają glikozydy nasercowe, które mogą powodować poważne skutki, w tym podrażnienie przewodu pokarmowego, nieprawidłową pracę serca, hipotermię, a nawet śmierć
6. Rącznik zielonolistny (Ricinus communis)
Trującym czynnikiem jest rycyna, wysoce toksyczne białko, które może powodować silny ból brzucha, ślinotok, wymioty, biegunkę, nadmierne pragnienie, osłabienie i utratę apetytu. Ciężkie przypadki zatrucia mogą powodować odwodnienie, drżenie mięśni, drżenie, drgawki, śpiączkę i śmierć.
7. Cylamen
Cylameny zawierają cyklaminę, ale najwyższe stężenie tego toksycznego składnika zwykle znajduje się w części korzeniowej rośliny. Spożycie rośliny może powodować znaczne podrażnienie przewodu pokarmowego, w tym intensywne wymioty. W niektórych przypadkach odnotowano również przypadki zgonów.
8. Żyworódka (Kalanchoe)
Roślina ta zawiera składniki, które mogą powodować podrażnienie przewodu pokarmowego, a także toksyczne dla serca, majce poważny wpływ na rytm i częstość akcji serca.
9. Cis (Taxus)
Cis zawiera toksyczny składnik znany jako taksyna, który powoduje skutki w ośrodkowym układzie nerwowym, takie jak drżenie, problemy z koordynacją i trudności w oddychaniu. Może również powodować znaczne podrażnienie przewodu pokarmowego i niewydolność serca, co może prowadzić do śmierci.
10. Amaryllis (Amaryllis)
Amaryllisy zawierają toksyny, które mogą powodować wymioty, depresję, biegunkę, bóle brzucha, nadmierne ślinienie się, anoreksję i drżenie.
11. Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)
Spożycie Zimowita przez zwierzęta domowe może powodować podrażnienie jamy ustnej, krwawe wymioty, biegunkę, wstrząs, uszkodzenie wielonarządowe i zahamowanie czynności szpiku kostnego.
12. Złocień (Chrysanthemum)
Te popularne kwiaty zawierają pyretryny. W przypadku spożycia mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym ślinotok, wymioty i biegunkę. W niektórych przypadkach depresję i utratę koordynacji.
13. Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Hedera helix zawiera saponiny triterpenoidowe, które po spożyciu przez zwierzęta domowe mogą powodować wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się i biegunkę.
14. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Spathiphyllum zawiera kryształy szczawianu wapnia, które mogą powodować podrażnienie jamy ustnej, nadmierne ślinienie się, wymioty, trudności w połykaniu oraz intensywne pieczenie i podrażnienie ust, warg i języka u zwierząt.
15. Ołustek (Scindapsus) i Epipremnum
Te popularne rośliny domowe w przypadku przeżuwania lub połknięcia mogą powodować znaczne podrażnienie i obrzęk tkanek jamy ustnej i innych części przewodu pokarmowego.
16. Szeflera (Schefflera) i Szeflera parasolowata (Brassaia actinophylla)
Te rośliny zawierają kryształy szczawianu wapnia, które mogą powodować podrażnienie jamy ustnej, nadmierne ślinienie się, wymioty, trudności w połykaniu oraz intensywne pieczenie i podrażnienie ust, warg i języka u zwierząt, które połykają.
17. Azalia (Azalea) i Różanecznik (Rhododendron)
Rośliny te zawierają substancje znane jako grajantoksyny, które mogą powodować wymioty, ślinotok, biegunkę, osłabienie i depresję ośrodkowego układu nerwowego u zwierząt. Ciężkie zatrucie azalią może ostatecznie doprowadzić do śpiączki i śmierci z powodu zapaści sercowo-naczyniowej.
Ważne jest, aby pamiętać, że każda roślina, nawet uważana za nietoksyczną, może powodować nudności, wymioty i rozstrój przewodu pokarmowego, jeśli twoje zwierzę je spożyje. Tak więc, jeśli Twój kot lub pies ma tendencję do podskubywania roślin lub jeśli po raz pierwszy przyprowadzasz do domu nowego pupila i nie jesteś pewien jego nawyków, trzymaj rośliny doniczkowe poza jego zasięgiem. To prawda, że łatwiej to powiedzieć niż zrobić – zwłaszcza w przypadku kotów – ale jest to konieczne dla bezpieczeństwa Twojego zwierzaka i Twojego spokoju. A jeśli już zdarzyło się, żę Twój zwierzak połknął roślinę, niezależnie od tego, czy jest toksyczna, czy nie, natychmiast zadzwoń do weterynarza i upewnij się, że nic mu nie grozi.